تبلیغات
Qaynaq - شاعر گرانقدر شاهین دژی, استاد یدالله امینی (مفتون)
زبان و ادبیات توركی

شاعر گرانقدر شاهین دژی, استاد یدالله امینی (مفتون)

نویسنده :Qaynaq
تاریخ:دوشنبه 6 شهریور 1391-08:14 ب.ظ

یدالله امینی استادی از دیار سایین قالا (شاهین دژ)

روایت مفتون امینی از آغازگران شعر نو در سال‌روز تولدش

اشاره:


زندگی وشعر یدالله‎ ‎مفتون امینی( از شعرای معاصر آذربایجان غربی وشاهین دژ) شعر مفتون امینی در تمام مجله‌ها و روزنامه‌های معتبر شصت سال اخیر انتشار یافته و علاوه بر شعر فارسی، در شعر ترکی هم توفیق داشته است.

زندگی نامه:

یدالله مفتون امینی در 21 خرداد 1305 در قریه «هولو سو» در پنج کیلومتری شاهین دژو صایین قلعه قدیم که در ساحل زرینه رود و میان آذربایجان و کردستان قرارگرفته است، تولد یافت. نام اصلی او یدالله امینی است اما چون درغزل‌هایش «مفتون» تخلص می‌کرد و غزل‌های او با این نام از سال 33 به بعدانتشار یافت؛ این عنوان، داخل در نام رسمی او شد. همانند تخلص مرحوم رهیکه او را رهی معیری شناسانیده است. او از هشت سالگی به تبریز آمد ولیتابستان‌ها را در زادگاه خود می‌گذرانید.


در سال 1325 از دبیرستان فردوسی تبریز و در سال 1328 از دانشکده حقوقتهران فارغ التحصیل گردید به مدت سی و یک سال در وزارت دادگستری خدمت کردو در سال 1350 به جهت سیاسی بودن اشعارش و طرف علاقه بودن روشنفکرانفرهنگی محل از سمت قضایی برکنار شد و بعد از انقلاب اسلامی دوباره بهقضاوت برگردانیده شد.

او به جهت اشتغال حاد و حرفه‌ای به کار شعر و شاعری با تقاضای مکرر ومداوم خود، در اواخر سال 1359 بازنشسته گردید و دوران اصلی شاعری اش ازهمین زمان شروع شد که حاصل آن علاوه بر چهار کتاب قبلی، هشت جلد کتاب بعدیبود که دو جلد آخر آن یکی در زیر چاپ و آن دیگری آماده تسلیم به ناشراست.مفتون امینی به خاطر شعرها و فعالیت‌های ادبی خود بارها از طرف مراکزمختلف مورد تقدیر و تجلیل قرار گرفته و کتاب «فصل پنهان» و در ادامه سهکتاب بعدی او حاوی نمونه‌های اصیلی از شعر سپید گفتاری بنا به نظر دو سهناقد معروف شناخته شده است.اما او خود، تلاش یک یا دو فرد را کافی برایاستعلای شعر معاصر ایران نمی‌داند و معتقد است که دست کم ده تا بیست شاعرجوان و میانسال باید کوشش و جوشش دسته جمعی داشته باشند.

شعر مفتون امینی در تمام مجله‌ها و روزنامه‌های معتبر شصت سال اخیر انتشاریافته و علاوه بر شعر فارسی، در شعر ترکی هم توفیق داشته ولی چنان که ازاظهارات او در وقت صحبت‌های خصوصی به دست می‌آید تشنه کارهای تازه تریاست. آن هم در دهه هشتاد عمر! و اگر گلایه‌ای و دغدغه‌ای داشته باشد نه ازپیری و نه از بحران شعر، بلکه از وضع بد کار نشر و توزیع است و دلش به حالجوانان شاعر می‌سوزد که در آغاز سفری پر مخاطره به پریدن از جوها و چرخیدندر دوراهی‌ها خرسندند.كتابشناسی اشعار:

دریاچه (1336)، كولاك (1344)، انارستان (1346)، عاشیقلی كروان (1358)، فصل پنهان (1370)، یك تاكستان احتمال (1376)، سپیدخوانی روز (1378) و عصرانه در باغ رصدخانه (1383)، بومرنگ(1384)و......


: منابع


http://www.shahindezh-ag.ir .1

http://www.citynews.ir .2

 http://elsu.mihanblog.com/post/23   .3


نوع مطلب : مشاهیر