تبلیغات
Qaynaq - غلامی قوشچی فرزند خلف آذربایجان
زبان و ادبیات توركی

غلامی قوشچی فرزند خلف آذربایجان

نویسنده :Qaynaq
تاریخ:جمعه 6 مرداد 1391-05:18 ب.ظ

غلامی قوشچی فرزند خلف آذربایجان

نویسنده: محمدعلی ارجمندی


او را با نوشته هایش می شناسیم، با یادداشت های آکنده از حقیقت که برخی سعی در وارونه جلوه دادن آنها و بلکه کتمانشان را دارند. می بیند و می نویسد هر آنچه را که لازم به گفتن باشد، از تاریخ و فرهنگ و زبان مردمانش گرفته تا دین و آئین و شرف و استقلال مملکتش. از حریت و قهرمانی های دلاوران  سرزمینش تا مشاهیر علم و ادب و فرهنگ و فلسفه .

«غلامرضا غلامی قوشچی»این نام را بار ها و بارها در ذیل مقالاتی پر محتوا و روشنگرانه دیده ایم ،

مقالات مستندی که خواب بسیاری از دشمنان این آب و خاک را بر آشفته می کند. از اشرار ارزان قیمت و تجزیه طلبی که چشم به تمامیت ارضی ایران دوخته اند و از آریا مهر های پشت پرده نشینی (که هنوز هم در سوگ رژیم منحوس پهلوی گریبان خود را می درند) گرفته تا  فئودالهای دیروزی و فاشیست های امروزی «لندن نشینی » که در نشریه کیهان لندن روزگاری زبان به دشنام و توهین به غلامی قوشچی باز می کردند وخود را دوستدار سرزمین اهورایی و مام وطن می دانسته  می دانند! اما کجا بودند وطن پرستان دروغینی که با شلیک اولین گلوله توپ و شروع جنگ تحمیلی فرار را بر قرار ترجیح دادند؟ و کجا بودند اسلام ستیزان آریا مهری که در سوگ جنگ قادسیه به تعزیه و عزاداری می پرداختند؟

جواب جز این است که به لانه های امن شان  خزیده و به بنگاه های تبلیغاتی ضد ایرانی جهان غرب پیوسته بودند ، در حالی که در آنموقع  غلامی قوشچی  پنج سال از ایام جوانی خود را در نبرد با متجاوزان عراقی در جبهه های جنوب و غرب از خرمشهر گرفته تا سردشت آذربایجان سپری می کند.

پس فرزند خلف آذربایجان ایرانی تر از امثال کسانی است که تنها در نوشته ها و سخنوری هایشان سنگ آنرا به سینه می زنند و ایران را تنها در سرستون های یک سلسله و قبری ساخته خلاصه کرده و آن را در بوق کرنا قرار می دهند.

غلامی قوشچی وطنش را دوست دارد که از تاریخ هفت هزار ساله اش می نویسد، از تمدن های تاریخ ساز آراتتا، سومر ، ایلام ، اکدی ، هیتی ، کاسیان گرفته تا هوریان ، لولوبیان ، گوتیان ، اورارتو ، مانتا و ماد.


از گوی تپۀ اورمیه و حسنلوی سولدوز ، چغازنبیل و شوش و گنبد قوشچی سخن به میان می آورد که در زیر خروار های خاک تعمدانه به فراموشی سپرده شده اند. در نوشته هایش از دین بزرگ و آزادیبخش اسلام سخن می گوید که از اصلی ترین عناصر وحدت ایرانیان بشمار می آید، اسلامی را که عده ای هنوز هم چشم دیدنش را نداشته و به اردشیر بابکان تحریف گر و انوشیروان ظالم(( که یک شبه دوازده هزار مزدکی را زند ه به صورت سرو ته در خاک می کند و شخصی که انحصار تحصیل را تنها برای طبقه اشراف قائل شده بود و در مقابل درخواست بوذر جمهر (که همه خوبی های این فرد به نام انوشیروان ثبت شده است)مبنی بر اعطلای حق برای فرزند یک کفشگر در قبال کمک او به نظام مخالفت می کند ))افتخار می کنند.

چگونه می توان این حقایق را دید و ننوشت. غلامی قوشچی ژورنالیستی است که این حقایق را می بیند و می نویسد و مصداقش نزدیک به 200 مقاله ای  می باشد که در طول 25 سال فعالیتش تا کنون در نشریات متعدد از خود به یادگار گذاشته است.

از جمله آن نشریات می توان به امید زنجان ، شمس مراغه ، نوید آذربایجان ، یاشایش ، صدای اورمیه ، سلام تهران ، وارلیق ، کهکشان تهران ، کوهرنگ چهارمحال بختیاری ، یول، اولدوز ، ارمغان سولدوز ، و از نشریات سراسری به روزنامه های اطلاعات ، جمهوری اسلامی ، همشهری ، نشریه وزین وارلیق و همچنین از نشریات دانشجویی به چیچک دانشگاه علوم پزشکی تهران، سؤنمز بناب ،و دومان مراغه می توان اشراه کرد.

غلامرضا غلامی قوشچی یکی از نویسندگان توانا در عرصه مطبوعات آذربایجان می باشد که بمورخ 7/1/1340 در شهر اورمیه ، پایتخت فرهنگی آذربایجان به دنیا آمده است ، وی مقاطع تحصیل خود را به ترتیب در شهر های اورمیه ، قوشچی  و اهواز به پایان می رساند ، در بهبوهۀ جنگ عراق علیه ایران در حالی که جوانی 22 ساله بود عازم جبهه های جنگ می شود(از سال 62 تا پایان جنگ در سال 67)همزمان با نبرد در جبهه های جنگ از سال 65 مقالات ارسالی وی در نشریات مختلف چاپ می شود. از نکات بارزی که در مقالات غلامی قوشچی به چشم می خورد نگرش جامع و درک بسیار بالای ایشان نسبت به تحولات سیاسی منطقه می باشد که به وضوح در نوشته هایشان به چشم می خورد ، غلامی قوشچی ذره ذره خاک آذربایجان و وطنش را عاشقانه دوست دارد  و به هیچ وجه برنمی تابد که چشم های بیگانه و نامحرم به ذره ای از خاک مقدس سرزمینش دوخته شود و همواره با مقالات مستند و آتشین خود پاسخ قاطعی به دشمنان این آب و خاک داده است ، که یقین آن نیز برگرفته از روحیه قهرمانان آذربایجان ، بمانند کاظیم خان قوشچی اسطورۀ مقاومت غرب آذربایجان در عهد معاصر می باشد.

در پایان این  سطور کوتاه سروده نگارنده را که برگرفته از افکار و اندیشه هایی بمانند باور های استاد غلامرضا غلامی قوشچی فرزند خلف آذربایجان می باشد تقدیم ایشان می نمایم.

«بیر گولوستان آدی ایران»

بیر گولوستان آدی ایران

چیچیک لری الوان الوان

چئشیت چئشیت بئله اولسا

آنالاری قوجا ایران

قاشقایی ، گیلک لر بلوچ

تورک ، فارس ، کورد عرب

بوتون ایران منیم سنین

آمالیمیز ایران زمین

«بونودئسک ، سئوک گرک!

تام ائللری تام دیللری»

آللانمیاق تئزدانمیاق!

دانیلمازدی قوجا ایران

بیر سلسله یا قومی دا

خلاصه اولمازدی ایران

فخر ائلیاق انو تمیاق

یئدی مین ایلیک تاریخین

بؤیوگ ایلام تمدونون

مانتلار مدنیتین

اینجه هنر اوصنعتین

حسنلی بیر نمونه سی

آچیق آیدین نیشانه سی

ایللر بویو یا تیب باتیب

با سدیر یلمیش گؤی تپه سی

سنه سینی آچیپ باخسان

قیل قمیش دن وار اثری

هاردا قالیب؟ ایتیب باتیب

تاریخچمین ورقلری

ندن بئله باسدیر یلیب

آذربایجان ائلمانلاری

ایران دئمک دؤرد دنه داش؟

ساختا اولان بیر قبیر داش؟

آیین اویان آچ گؤزویون

رویا لارا یوم گؤزویون

کئجیب بئله کهنه سؤزلر

آریا مهر زیبیل سوزلر

ایسلام بیزم بیرلیغیمیز

ایران بیزم سوگیلیمشز

دانیلما زدی کیم لیعنیمیز

هر دیلده رنگیده اولساق

هر هاردا هانچیسا اولساق

هئپ قارداشیق وطنداشیق

تام یولداشیق ایرانلیق

شعر: آیین شایین نوع مطلب : مشاهیر