تبلیغات
Qaynaq - دنیای آنلاین و زبان‌های مادری
زبان و ادبیات توركی

دنیای آنلاین و زبان‌های مادری

نویسنده :Qaynaq
تاریخ:یکشنبه 20 آذر 1390-03:52 ب.ظ

دنیای آنلاین و زبان‌های مادری

عده‌ای را نظر بر این بود که با آمدن تلویزیون، سینما به تاریخ خواهد پیوست و با آمدن اینترنت، روزنامه و کتاب محو خواهد شد و با آمدن شبکه‌های ماهواره ای، پروسه جهانی شدن تکمیل شده و دنیا به سمت تک زبانی حرکت خواهد کرد.
اما گذر زمان ثابت کرد که نه تنها سینما و روزنامه و کتاب و زبان‌های مادری از جریان زندگی حذف نشدند، بلکه با استفاده از همان پیشرفت ها، به توسعه‌ای غیر قابل باور هم رسیدند. «جیمی ویلز» بنیانگذار دایره‌المعارف اینترنتی «ویکی‌پدیا» معتقد است که جهانیان با پیوستن به ویکی‌پدیا می‌توانند زبان‌های مادری خود را ترویج کرده و آن را جهانی کنند.او می‌گوید که تک تک افراد در جهان امروز می‌توانند با بهره مندی از امکانات دنیای مجازی به دانش بشری دسترسی داشته باشند. متخصصین امور فرهنگی معتقدند که قبل از اینترنت دنیای غیر انگلیسی زبان منزوی بود، اما با آمدن اینترنت نه تنها از کشورهای دیگر بلکه از دورترین دهکده‌های جهان صداهایی متفاوت به گوش رسید. اینترنت جهانی است که تمام دنیای واقعی را در خود به شکل مجازی نشان می‌دهد. البته روشن است که این امر فعلاً به صورت بالقوه است و به نظر می‌رسد، بالفعل شدن آن رنگارنگی دیگری به دنیای مجازی خواهد داد.
اگر چه انگلیسی زبانان در مقابل دیگر زبان‌ها، از جمله ماندارین(چینی)، عربی، ترکی، اسپانیایی و...کم جمعیت‌تراند، اما به واسطه تسلط دریایی بریتانیا در قرون گذشته بر بخش عمده‌ای از جهان و همچنین سربرآوردن ایالات متحده آمریکا بعد از جنگ جهانی اول و... می‌توان گفت که این زبان توانست جهانی شدن خود را شروع بکند. در چنین زمانی خیلی‌ها معتقد بودند که با آمدن اینترنت، زبان انگلیسی حاکمیت بلا منازع خواهد یافت اما غافل از اینکه اینترنت یک امکان عمومی بود که اتفاقاً برای زبان‌های در معرض خطر و منزوی بهترین سکوی پرش بود؛ زبان هایی که به وسیله دولت‌های سانترالیستی از مدارس، ادارات، و رسانه‌ها رانده شده بودند، اینک با آمدن اینترنت فرصتی دوباره یافته‌اند که خود را به جهانیان بنمایانند تا بدینوسیله ماندگاری خود را تضمین نمایند.

قایناق


نوع مطلب : ادبیات